Om oss

Kontoret

  • orebrobyggstatik
  • orebrobyggstatik-logo

Vi arbetar med byggprojektering i allmänhet och byggkonstruktioner i synnerhet. Vi är certifierade brandprojektörer med bred kompetens. I våra nätverk kan vi tillhandahålla alla tjänster som behövs i projekteringsskedet för ert byggprojekt.

Info

Örebro Byggstatik Skjutbanevägen 12
703 69 Örebro

  • Grundades: 1990
  • Anställda: 21
  • Dotterbolag: 2

Möt Vårt Fantastiska Team

  • Örebro Byggstatik AB

    Mats Eriksson

    VD

    Telefon: 019-760 77 04
    Mobiltel: 070-565 24 12
    E-post:mats@orebrobyggstatik.se


    Handläggare, byggnadsingenjör

  • Örebro Byggstatik AB

    Henrik Gustafsson

    Högskoleingenjör

    Telefon: 019-760 77 06
    Mobiltel: 073-957 90 96
    E-post:henrik@orebrobyggstatik.se


    Byggnadskonstruktör

  • Örebro Byggstatik AB

    Martin Thernell

    Byggnadsingenjör

    Telefon: 019-760 77 05
    Mobiltel: 070-565 54 94
    E-post:martin@orebrobyggstatik.se


    Handläggare och delägare. Certifierad brandprojektör.

    • Örebro Byggstatik AB

      Michael Awad

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019-760 77 01
      Mobiltel: 070-264 42 18
      E-post:michael@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör, Projektansvarig

    • Örebro Byggstatik AB

      Sara Karlsson

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019-760 77 73
      E-post:sarak@orebrobyggstatik.se



      Arbetar med allmän byggprojektering

    • Örebro Byggstatik AB

      Marie-Louise Ärlegård

      Byggnadsingenjör

      Telefon: 019-760 77 71
      Mobiltel: 070-357 68 00
      E-post:marie_louise@orebrobyggstatik.se


      Arbetar med allmän byggprojektering.

    • Örebro Byggstatik AB

      Kristina Vennerström

      Byggnadsingenjör

      Telefon: 019-760 77 12
      Mobiltel: 070-662 45 24
      E-post:kristina@orebrobyggstatik.se


      Arbetar i huvudsak med brandprojektering. Certifierad brandprojektör.

    • Örebro Byggstatik AB

      Jamal Dawud

      Ingenjör

      Mobiltel: 072-168 03 55
      E-post:jamal@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör

    • Örebro Byggstatik AB

      Adrian Larsson Holck

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019-760 77 22
      Mobiltel: 073–049 50 22
      E-post:adrian@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör

    • Örebro Byggstatik AB

      Per Nordström

      Byggnadsingenjör

      Telefon: 019-760 77 11
      Mobiltel: 070-391 68 00
      E-post:per@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör och projektansvarig

    • Örebro Byggstatik AB

      Kjell Nygren

      Civilingenjör

      Telefon: 019-760 77 26
      Mobiltel: 070-622 87 52
      E-post:kjell@orebrobyggstatik.se


      Kjell Nygren, Civilingenjör VoVByggkonsult och egenföretagare, CBC Engineering AB, med nära samarbete med Örebro Byggstatik AB. Konstruktör och projektansvarig.

    • Örebro Byggstatik AB

      Urban Skoglund

      Projekt- och byggledare

      Mobiltel: 070-396 29 09
      E-post:urban@orebrobyggstatik.se


      Kontrollansvarig behörighet K

    • Örebro Byggstatik AB

      Andreas Selin

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019-760 77 17
      Mobiltel: 070-733 28 05
      E-post:andreas@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör.

    • Örebro Byggstatik AB

      Emma Särefors Dellevåg

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019-760 77 13
      Mobiltel: 070-427 60 30
      E-post:emma@orebrobyggstatik.se


      Arbetar med allmän byggprojektering och energiberäkningar.

    • Örebro Byggstatik AB

      Johan Östlund

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019–760 77 75
      Mobiltel: 070-576 22 96
      E-post:johan@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör

    • Örebro Byggstatik AB

      Örjan Berglund

      Byggnadsingenjör

      Telefon: 019-760 77 02
      Mobiltel: 070-516 81 11
      E-post:orjan@orebrobyggstatik.se


      Handläggare och delägare

    • Örebro Byggstatik AB

      Anna Zetterberg

      Ekonom

      Telefon: 019-760 77 09
      Mobiltel: 070-284 75 12
      E-post:anna@orebrobyggstatik.se


      Arbetar med de administrativa uppgifterna i företaget.

    • Örebro Byggstatik AB

      Olivia Vanelli

      Högskoleingenjör

      Telefon: 019 – 760 77 08
      Mobiltel: 070-450 45 65
      E-post:olivia@orebrobyggstatik.se


      Konstruktör

    • Om oss

      Företaget grundades 1990 och har vuxit till att idag vara en betydande aktör på konsulthimlen i Örebro. Vi arbetar med allmän byggprojektering, med tonvikt på byggkonstruktioner. Vi arbetar även med att upprätta brandskyddsdokumentationer.

      Tillsammans med våra dotterbolag tillgodoser vi även andra delar inom byggbranschen så som byggledning, projektledning, kontrollansvarig uppdrag samt entreprenadbesiktningar. Vi har genomfört uppdrag i hela Sverige, men har vår största marknad i mellansverige.

    • VDn har ordet

      • Örebro Byggstatik

        Örebro Byggstatik AB finns på en expansiv marknad där vi hittat vår roll. Vår styrka är den höga servicenivån som vi tillhandahåller, liksom den kompetens som alla medarbetare besitter. Vi arbetar hårt med att utveckla företaget och alla medarbetare för att kunna möta framtiden och de krav som ställs på en kostnadseffektiv byggprojektering.

        Mats Eriksson, VD